O mnie

Jestem psychoterapeutą poznawczo – behawioralnym (CBT) i psychologiem z kwalifikacjami pedagogicznymi. Ukończyłem magisterskie studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jestem w trakcie całościowego szkolenia terapeutycznego w Centrum Terapeutyczno – Szkoleniowym Ter – cognitiva. Studiowałem również filozofię na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym (w obszarze negocjacji i mediacji). Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej PTTPB.

Od kilku lat zajmuję się diagnozą psychologiczną, opiniowaniem, udzielanie wsparcia psychologicznego oraz psychoterapią. Wiedzę zdobywałem w różnych miejscach pracy, od szpitali klinicznych, w telefonie zaufania, przez poradnię psychologiczną, po placówki pracy z dziećmi i nastolatkami. Zajmuję się wykorzystaniem wiedzy psychoterapeutycznej i psychologicznej w pracy z osobami dorosłymi, a także z dziećmi i młodzieżą, w obszarze szeroko rozumianego zdrowia psychicznego oraz somatycznego, w diagnozie trudności funkcjonowania psychospołecznego i intelektualnego oraz w psychoterapii z elementami arteterapii. 

Pracuję w podejściu poznawczo – behawioralnym (CBT), opartym na koncepcji oddziaływania na siebie trzech wymiarów: MYŚLI – EMOCJI – DZIAŁANIA (Model ABC). Polega ono na założeniu mówiącym, że nasze myśli wpływają na odczuwane stany emocjonalne, fizjologiczne i na nasze ostateczne zachowanie, w znacznym stopniu przyczyniając się do podtrzymywania cierpienia oraz wielu powszechnych w społeczeństwie dysfunkcji psychicznych (takich jak depresja lub zaburzenia osobowości). Jest to dobrze przebadana i skuteczna forma psychoterapii, pozwalająca na zmianę swojego myślenia, odczuwania, a w konsekwencji do modyfikacji własnego zachowania. Psychoterapia CBT opiera się na naukowo sprawdzonych dowodach EBP (Praktyka oparta na dowodach naukowych) i EBM (praktyka oparta na naukowych dowodach medycznych), stawiając na zbadane interwencje terapeutyczne. Ważnym elementem tego podejścia jest zmotywowanie pacjenta/klienta do samodzielnego ćwiczenia zdobywanych umiejętności poza gabinetem, co pozwala na opanowanie nowych umiejętności i prowadzi do realnej zmiany oraz poprawy codziennego funkcjonowania. 

Najważniejszą wyznawaną przeze mnie wartością w zawodzie psychoterapeuty i psychologa jest podejście empatyczne i etyczne, skoncentrowane na osobie, w myśl paradygmatu Carla Rogersa, opartego na indywidualnym dostosowaniu kontaktu terapeutycznego do pacjenta/klienta. Korzystam z wiedzy z obszaru terapii poznawczo – behawioralnej, aby lepiej rozumieć osobę, która siedzi po drugiej stronie. Dzięki temu jestem w stanie lepiej zrozumieć jej myśli, przeżywane emocje i zachowania oraz wybrać takie techniki terapeutyczne, które najlepiej pasują do zgłaszanego problemu. 

Swoje doświadczenie psychologiczne zdobyłem podczas pracy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (w Katedrze Psychiatrii na oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży oraz w Zakładzie Terapii Rodzin), w Instytucie Nauk o Zdrowiu (jako wykładowca psychologii zdrowia), Krakowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Krakowskim Telefonie Zaufania, w Fundacji Anny Dymnej “Mimo wszystko”, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz w Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski Dom Nadziei. Współpracuję także z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, co wiąże się z moimi zainteresowaniami sztuką i jej wpływem na samopoczucie oraz osobowość człowieka. 

Prowadzę prywatną praktykę w Gdańsku oraz Tczewie, a także zajmuję się psychoterapią online. Poza pracą dużo czytam, chodzę do teatru oraz spędzam aktywnie czas, podróżując, bo wierzę, że ruch i wymiana myśli są najlepszą formą poszerzania własnego doświadczenia. Jeśli podane wartości są zbliżone do Państwa, zapraszam do współpracy. Zajmuję się terapią zaburzeń nastroju (depresja, zaburzenia dwubiegunowe), zaburzeń lękowych (fobia społeczna, lęk uogólniony, lęk o zdrowie, zaburzenia adaptacyjne, fobie specyficzne), zaburzenia obsesyjno – kompulsyjnego, zaburzeń z obszaru stresu i traumy (PTSD) oraz zaburzeń osobowości. Posiadam doświadczenie w pracy z osobami nieheteronormatywnymi (u mnie można się bezpiecznie wyoutować). Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.

Leczone choroby

  • depresja
  • schizofrenia
  • choroba afektywna dwubiegunowa
  • nerwica
  • zaburzenia lękowe
  • zaburzenia emocjonalne
  • zaburzenia osobowości
  • bezsenność
  • zaburzenia psychiczne
  • fobie
  • fobia społeczna
  • zespół lęku uogólnionego
  • zespół stresu pourazowego
  • zaburzenie obsesyjno-kompulsywne

Edukacja

  • Centrum Terapeutyczno – Szkoleniowe Ter-Cognitiva – Czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w zakresie psychoterapii poznawczo – behawioralnej CBT
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział FIlozoficzny, Psychologia (studia jednolite pięcioletnie magisterskie)
  • Uniwersytet Jagielloński, Studium Pedagogiczne, Kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą

Umów wizytę online

Krystian Fatuła – ZnanyLekarz.pl

drób.